Hoppa till sidans innehåll

Resultat DM 10/15 km

2018-03-10 19:00
Nu skall resultatlistan vara uppdaterad och stämma.
  • Uppdaterad: 2018-03-18 09:26

Klass Placering  Namn Klubb Tid
D 9-10 1 Siri Johansson IF Ski Team Skåne 00:16:30
D 9-10 2 Gabriella Mitsem IF Ski Team Skåne 00:17:19
         
H 9-10 1 Arvid Eriksson Malmö Frisksportklubb 00:15:13
         
H 11-12 1 Marius Holmberg Hästhult AIK 00:12:54
H 11-12 2 Anton Eriksson Malmö Frisksportklubb 00:14:29
H 11-12 2 Alfred Olsson IF Ski Team Skåne 00:14:29
H 11-12 4 Gustav Fransson IF Ski Team Skåne 00:14:31
H 11-12 5 Viktor Johansson IF Ski Team Skåne 00:16:05
         
D 13-14 1 Lova Wingren Andrarums IF 00:13:50
         
H 13-14 1 Christoffer Mitsem IF Ski Team Skåne 00:12:50
H 13-14 2 Casper Turesson Härlövs IF 00:16:27
H 13-14 3 Erik Olsson FK Åsen 00:26:12
         
H 15-16 1 Anders Bastrup Arent Heleneholms IF 00:34:32
         
D 21 1 Ej DM Frida Hedin Lund  00:53:20
D 21 2 1:a DM Malin Johansson IF Ski Team Skåne 01:02:30
D 21 3 2:a DM Camilla Persson IF Ski Team Skåne 01:13:49
         
D 40 1 Lena Svensson Björnstorps IF 00:45:54
D 40 1 Anna Hellner IF Ski Team Skåne 00:46:41
D 40 2 Maria Trönell Kävlinge 00:48:36
D 40 3 Josefin Palmén Sockertoppen IF 01:00:02
         
         
H 21 1 Mats Risberg IF Ski Team Skåne 00:51:48
H 21 2 Jesper Spjuth IF Ski Team Skåne 00:52:21
H 21 3 Viktor Asking IF Ski Team Skåne 00:54:22
H 21 4 Fredrik Johansson Bredaryd SOK 00:58:18
H 21 5 Johannes Nyberg AXA SC 00:58:46
H 21 6 Jakob Svensson Härlövs IF 00:58:59
H 21 7 David Arborelius Helsingborgs SOK 00:59:54
H 21 8 Fredrik Cervin IFK Helsingborg 01:03:50
H 21 9 Patrik Larsson IF Ski Team Skåne 01:07:20
H 21 10 Felix Asking Lugi SK 01:07:22
         
         
H 40- 1 Håkan Gunnarsson Härlövs IF 00:53:39
H 40- 2 Henrik Deichmann   Arent Heleneholms IF 01:28:55
         
H 45- 1 Johan Olsson IFK Helsingborg 00:57:29
H 45- 2 Thomas Nilsson Eslövs FK 01:03:37
H 45- 3 Bo-Arne Olsson Eslövs FK 01:03:51
         
H 50- 1 Nils-Arvid Olofsson Eslövs FK 00:59:24
H 50- 2 Kristian Jansson IF Ski Team Skåne 01:01:57
H 50- 3 Ingemar Haggärde IFK Helsingborg 01:07:46
H 50- 4 Niklas Nilsson Härlövs IF 01:12:14
H 50- 5 Janne Ottosson Lugi SK 01:13:10
         
         
H 65- 1 Ola Karnland IF Ski Team Skåne 01:10:05
H 65- 2 Stefan Pettersson Björnstorps IF 01:25:35
H 65- 3 Hans Åke Olsson Härlövs IF 01:29:36
         
         
H 70- 1 Bengt Olsson OK Gynge 01:10:39
H 70- 2 Alf Blomberg IFK Helsingborg DNF
H 70- 3 Christer Höije Björnstorps IF DNF
         
         
H 21- Motion -   15 1 Patrik Jönsson Hässleholm 01:06:32
H 21- Motion -   15 2 Emil Olsson Malmö 01:08:00
         
H 21- Motion-   5 1 Thorbjörn Holmberg Hästhult AIK 00:28:30
H 21- Motion-   5 2 Marius Holmberg Hästhult AIK 00:28:40

 

Gå gärna in på vår facebooksida där det finns foton från tävlingen.
Det går att se här även om man inte är medlem på facebook

https://www.facebook.com/pg/skiteamskane/photos/?tab=album&album_id=1704515592951334

IF Ski Team Skåne tackar alla deltagare.

Skribent: Håkan Huselius
Epost: Adressen Gömd

HUVUDSPONSOR

Hoganas_Bjuv_logo

 

Materialsponsor 12 % rabatt till alla medlemar i Lundbutiken. 

 Huselius skidsport_250

Postadress:
IF Ski Team Skåne - Skidor
Thomas Magnusson, Nämndemansvägen 4
22478 Lund

Kontakt:
Tel: 070- 574 66 22
E-post: This is a mailto link

Se all info